Sunum Formatları

Sunum Formatları

USK 2020 sunumları, canlı ve çevrim-dışı sunumlar olarak iki farklı formatta gerçekleştirilecektir. Bu sayfa sunumların beklenilen formatları ve düzenlenmesi hakkında bilgiler içermektedir.

I. CANLI SUNUMLAR

Kongre bilimsel programı içerisinde yer alan tüm kurslar, konferanslar, paneller ve sözel oturumlardaki konuşmalar canlı olarak Zoom platformu üzerinde gerçekleştirilecektir. Her bir oturumda, teknik ekipten yöneticiler (host), oturum başkanları/moderatörler (panelist), sunum gerçekleştiren konuşmacılar (panelist), ve diğer dinleyiciler (attendee) bulunacaktır. Zoom platformuna katılım için gerekli bağlantı bilgileri toplantı öncesinde katılımcılarla paylaşılacaktır.

Yöneticiler: Teknik ekipten en az bir yönetici oturumlarda bulunarak, Zoom webinarını başlatacak ve bağlanmak isteyen oturum başkanları, konuşmacılar, ve dinleyicileri kabul edecektir.

Oturum başkanları/moderatörler: Oturum başkanları ve moderatörler oturum içerisindeki sunum akışını yöneteceklerdir. Bu kapsamda kendilerinin ve oturumun genel tanıtım, konuşmacıların tanıtımı, dinleyicilerden gelen soruların vakit çerçevesinde konuşmacılara sesli olarak iletilmesi, ve oturumun sonlandırılması görevlerini üstleneceklerdir. Bu zamanlar dışında kalan konuşmalar süresince oturum başkanları ve moderatörlerin ses/görüntü paylaşımlarını kapalı tutmaları beklenmektedir. Oturum başkanları ve moderatörlere kişiye özel Zoom "panelist" bağlantısı iletilecektir. Ses/görüntü paylaşımı için bu kategoride bağlantı şarttır, ve bu bağlantıların diğer kişilerle paylaşılmaması gerekmektedir. Oturum başkanları ve moderatörlerin bilimsel programda görünen oturum başlangıç saatinden 15 dakika önce toplantıya katılması ve Zoom ayarlarını test etmesi önerilmektedir. Toplantı akışı içerisinde ayaları test etme şansı olmayacaktır.

Konuşmacılar: Konferans, kurs, panel ve sözel oturum konuşmacıları Zoom üzerinden ses ve görüntü paylaşımı gerçekleştirerek sunumlarını yapacaklardır. Konuşmalarını gerçekleştirdikleri ve soru cevapladıkları zamanlar dışında ses/görüntü paylaşımlarını kapalı tutmaları beklenmektedir. Konuşmacılara kişiye özel Zoom "panelist" bağlantısı iletilecektir. Ses/görüntü paylaşımı için bu kategoride bağlantı şarttır, ve bu bağlantıların diğer kişilerle paylaşılmaması gerekmektedir. Konuşmacıların bilimsel programda görünen oturum başlangıç saatinden 15 dakika önce toplantıya katılması ve Zoom ayarlarını test etmesi önerilmektedir. Toplantı akışı içerisinde ayarları test etme şansı olmayacaktır.

Dinleyiciler: Dinleyicilere kişiye özel Zoom "attendee" bağlantısı iletilecektir. Dinleyicilerin ses ve görüntü paylaşması mümkün olmayacaktır. Oturumlar sırasında konuşmacılara iletmek istedikleri soruları, Q&A ya da Chat özelliklerini kullanarak sormaları mümkün olacaktır. Q&A özelliği sorulan soruya verilen cevapların takibini kolaylaştırdığı için tercih edilen formattır. Bu kısımlardaki soruları oturum başkanları zaman sınırları çerçevesinde konuşmacılara iletecektir. Soru takibini kolaylaştırmak için dinleyicilerin sorularını yazarken bildiri program numarası ile başlaması gerekmektedir. Oturum sırasında süre kısıtlamasından ötürü cevaplanamayan sorular için konuşmacılarla oturum sonrası doğrudan iletişime geçilebilir.

Genel Öneriler:
Katılımcıların kongreden önce, Zoom platformuna ait yazılımı bilgisayarlarına kurmaları ve kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Kongre süresince platforma dair olası sorunlara en aza indirgemek için, katılımcıların Webinar formatındaki toplantılar ve Zoom arayüzü kontrollerine aşinalık kazanmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayfada başlangıç seviyesinde yönlendirme amacıyla ilgili bağlantılar paylaşılmaktadır.

 • Zoom Hesabı ve Yazılım Kurulumu
 • Test Toplantısına Katılarak Hesap ve Kurulumun Sınanması
 • Katılımcı Olarak Zoom Arayüzü Kullanımı
 • Rehber: Toplantı Katılımı
 • Rehber: Toplantı Kontrolleri
 • Rehber: Ses ve Görüntü Ayarları
 • Rehber: Ekran Paylaşımı
 • Zoom Kontrolleri: Kongrede yer alan oturumlarda ses ve görüntü paylaşacak olan oturum başkanları, moderatörler, ve konuşmacıların toplantı öncesinde Zoom arayüzü ile aşinalık kazanması tavsiye edilmektedir. Gerek oturum başkanları gerekse dinleyiciler soru cevap kısmında Q&A ve Chat özelliklerini kullanacağından, bu kontrollere aşinalık kazanımı da önemlidir. Aşağıda Zoom arayüzünden ilgili kısımlar gösterilmektedir.

  II. ÇEVRİM-DIŞI SUNUMLAR (Son Gönderim Tarihi: 23 Ekim 2020)

  Poster kategorisinde kabul alan bildiriler ise çevrimdışı videolar olarak sunulacaktır. Çevrim-dışı sunumlar belirlenen son tarihten önce Youtube paylaşım platformuna yüklenecektir. Ayrıca, duyuru sırasında paylaşılmak üzere paylaşım linki oluşturulması gerekmektedir. Araştırma hakkındaki soruların interaktif cevaplanması için, sunan ilk yazarın belirlenen zaman aralığında aynı (Youtube) veya ek bir platform (ör. Twitter) kullanarak soruları cevaplaması beklenmektedir.

 • Çevrim-dışı sunumlar, ortak yazarlardan herhangi biri tarafından kaydedilebilecek, konferans tarihleri ​​boyunca ve konferansın bitimini takiben belirli bir süre daha erişilebilir olacaktır.
 • Çevrimdışı sunum için ilk önce web kamerasıyla kısa bir tanıtımdan sonra, eşzamanlı açıklama içeren slaytlarından oluşan bir sunum hazırlanması önerilmektedir.
 • Dosyanın MP4 biçiminde bir video dosyası olması gerekmektedir (daha fazla ayrıntı aşağıdadır). Sadece Powerpoint veya PDF dosyaları kabul edilmeyecektir.
 • Videoların teknik program komitesi tarafından doğrulanması için belirlenen tarihten (23 Ekim 2020) önce hazırlaması ve yüklenmesi gerekmektedir.

 • II.A BEKLENİLEN ÇEVRİM-DIŞI SUNUM KAYIT ÖZELLİKLERİ

  1. Süre: 5 dakika
  2. Dosya boyutu: en fazla 100 MB
  3. Video dosya formatı: mp4 (başka hiçbir format kabul edilmeyecektir).
  4. Boyutlar: Minimum uzamsal çözünürlük 640x480 piksel, önerilen en boy oranı 16:9
  5. Önemli Not: Lütfen kayıtta makalenin başlığını okuduğunuzdan, yazarları okuduğunuzdan, ve bildirinin USK 2020 çerçevesinde sunulduğundan sözlü ve yazılı olarak bahsettiğinizden emin olunuz.


  II.B KAYDIN YÜKLENMESİ VE ERİŞİM LİNKİ

  1. Video kaydının konferans yerel düzenleme komitesi tarafından Youtube platformuna zamanında yüklenebilmesi için, belirlenen tarihlerden önce erişim linklerinin oluşturulması ve komiteyle paylaşılması gerekmektedir.
  2. Kaydın düzenleme komitesi ile paylaşılabilmesi ve indirilebilmesi için, Google Drive veya Dropbox kullanılarak erişim linki oluşturulması gerekmektedir.
  3. Ayrıca katılımcıların sunum ile alakalı sorularını iletebilmeleri için, sunan yazarın belirlenen zaman aralıklarında interaktif bir şekilde hazır bulunması gerekmektedir. Bu interaktif soru-cevap kısmının, sunumun yüklendiği Youtube sayfasında yorumlar (comments) şeklinde yapılması planlanmaktadır. Eğer sunan yazar Twitter altyapısı/platformunu seçerse, yazarın Twitter hesap bilgi linkinin paylaşılması gerekmektedir.
  4. Bu iki bilginin nasıl sağlanacağı, belirlenen tarih ve saatler, bildirilerin en son hali kabul edildikten sonra yazarlara e-posta ile detaylı olarak bildirilecektir.
  5. Sunumunuzu kaydetme ve erişim linkleri oluşturma ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen usk2020@umram.bilkent.edu.tr ile iletişime geçin.
  6. Son bir hatırlatma olarak, belirlenen tarihlerden önce alınmayan kayıt erişim linkleri, USK 2020’de sunulmamış olarak değerlendirilecektir. Yerel Düzenleme Komitesi olarak, sanal ortamda gerçekleşecek olan USK 2020'yi başarılı kılmak için sabırsızlanıyoruz. Bu çabadaki işbirliğiniz için teşekkür ederiz.

  II.C VİDEO KAYIT ARAÇLARI

  Bilgisayarınızın ekranında görüntülenen içerik ve bilgisayar mikrofonu aracılığıyla kaydedilen ses ile uyumlu bir video kaydetmek için önerilen yaklaşım, çoğu platformda bulunan Zoom uygulamasını kullanarak sunumu kaydetmektir. Bu yöntemde, yüzünüzü web kamerası aracılığıyla (isterseniz) gösterebilir ve slaytlarınızı konuştuğunuzda görüntüleyebilirsiniz. Bununla birlikte kaliteli bir kayıt aldığınız ve son dosyanız MP4 formatında olduğu sürece herhangi farklı bir toplantı yazılımını da kullanabilirsiniz. Bu konuda yardımcı olabilecek bazı bağlantılar şunlardır:

 • WebEx: Video Konferans - Cisco Webex Toplantısını Kaydetme
 • Skype: Skype Kurumsal: Toplantı Kaydetme | Bilgi Teknolojisi Hizmetleri | Bemidji Devlet Üniversitesi
 • Google Meet: Video toplantısı kaydedin - Meet Help
 • Zoom: Yerel Kayıt - Zoom Yardım Merkezi
 • Gotomeeting: Bir GoToMeeting Oturumu Nasıl Kaydedilir | Techwalla ve GoToMeeting Kayıtlarını Dönüştürme ve Açma
 • Microsoft Teams: Ekipler'de toplantı kaydetme - Office Desteği
 • Sesli sunum oluşturma ve mp4’e çevirme.

 • II.D VİDEO KAYDI İÇİN İLAVE İPUÇLARI
 • Mümkün olduğunca sessiz bir alan kullanın.
 • Yankı yapan alanlardan kaçının.
 • Kayıt yapılan oda görece küçük bir alana sahip olduğundan emin olun.
 • Halı, perde veya mobilya ile ses yalıtımı yapıldığından emin olun.
 • Kablolu internet bağlantısı önerilir, ancak kullanılamıyorsa güçlü bir Wi-Fi bağlantısı kullanılmalıdır.
 • Mikrofonu ağza yakın olan iyi bir kulaklık “Pop” ları azaltmak için doğrudan ağız çizgisinden uzak tutun. Bilgisayarda varsayılan yerleşik mikrofon kullanmaktan kaçının.
 • Birkaç dakikanın test kaydını yapın ve sunumun tamamını kaydetmeden önce ses ve görüntü kalitesini, MP4 biçimini ve bit hızını gözden geçirin. Gerekirse ayarlamalar yapın.
 • Kayıt için faydalı olabilecek detaylı öneriler ve kaynaklar için: ACM Yönergeleri, Kısa ve Hızlı Sunumlar